Péče o morče

5. prosince 2012 v 22:08 | Pampeliška.Adminka |  Péče
Jestliže se rozhodnete chovat pouze jedno morče, musíte počítat s tím, že mu budete muset věnovat více času. Kotec musí být umístěn tak, aby vás morče vidělo a slyšelo. Dvě a více morčat si už budou dělat společnost navzájem. Budou se zahřívat, povídat si spolu, takže už vás "nebudou tolik potřebovat". Jenom je důležité, když si budete kupovat dvě morčata, aby to byly dvě samičky. Protože dva dospělí samečci by se spolu prali. Tak to alespoň píšou v naučných knihách, ale jelikož výjimka potvrzuje pravidlo, tak my máme dva samečky a ti spolu vycházejí dobře. Taky můžete mít spolu samečka a samičku, ale to pak musíte počítat s tím, že se spolu budou pářit.

JAK JE BRÁT Z KOTCE
Vždy, když chcete morče vzít do ruky je dobré na ně mluvit, aby bylo klidnější. Potom je jednou rukou vezmete pod předními packami a druhou rukou pod zadečkem. V náruči si ho buď položte na předloktí tak, že vám v dlani bude spočívat jeho zadeček a nebo některá morčata mají raději, když se mohou posadit zpříma.


OCHOČOVÁNÍ
Ochočit si morče si prý můžete velmi brzy. Jednak se stane krotké tím, že se s ním denně pomazlíte, ale také co je důležité, je na morče mluvit. Nejen když ho berete do ruky, ale také když ho krmíte a nebo i když třeba jen procházíte okolo. Morče si tak zvykne na váš hlas a je dokonce možné ho naučit přijít na zavolání. Ne, že by morče šlo na povel, ale jde za známým hlasem. Morčata jsou velmi chytrá a tak se většinou naučí rozeznávat hlavně zvuky, které se týkají jídla. To se pak při každém zvuku, který je podobný např. šustění sáčku při krmení, hned hlásí, jestli by se pro ně nenašlo něco na zub. Morčata jsou vůbec velmi hovorná zvířátka. Když už je máte delší dobu naučíte se porozumět tomu, co vlastně chtějí. Dovedou rozzlobeně jakoby "vrčet", což poznáte lehce, neboť se při tom třepou, nebo umí hlasitě upozorňovat, že chtějí žrát, cvakat zubama a šveholit, když něco prozkoumávají a nebo potichu brumlat, když se s nimi mazlíte.

KOUPÁNÍ A KARTÁČOVÁNÍ
I přesto, že morčata jsou čistotná zvířátka, dovedou pod sebou udělat pěkný nepořádek. A i když jim pravidelně čistíte, neubráníte se tomu, aby sem tam neměla zalepené chlupy, zvláště morčata dlouhosrstá. Proto je potřeba, je alespoň jednou týdně vykartáčovat (dlouhosrstá častěji) a jednou za čas i vykoupat. Kartáčováním morče jednak zbavujete padajících chlupů a nečistot, ale také je tím masírujete. A pokud to provádíte s citem, morčeti se to zalíbí a bude si u toho i pobrukovat. Pokud narazíte na zplsnatělé chlupy je nejlepší je odstřihnout. K tomu použijte nůžky s kulatou špičkou, aby jste morče neporanili, pokud by najednou poskočilo.
ee
Neměli by jste:
  • morčata schválně strašit, lekat a už vůbec ne s nimi nějak třepat nebo je mačkat apod.
  • při braní z kotce netahejte morče pouze za přední packy.
  • při kartáčování nepoužívejte drsné kartáče a příliš netlačte, aby jste je nepodřely nebo neporanily.
  • nikdy nestříhejte morče nůžkami s ostrou špičkou.

Každodenní péče
Ke každodenní nezbytné péči o morče patří podávání krmiva, sena a výměna pitné vody. Obzvláště v létě je velmi důležité, aby voda v napáječce byla každý den čerstvá. Nedojedené ovoce a zeleninu odstraňte z klece už po několika hodinách. Jen tak máte jistotu, že morče nepozře zeleninu nahnilou nebo dokonce zplesnivělou. Také každý den kontrolujte napáječku. Často se totiž stává, že se morče snaží pít, ale vody v napáječce neubývá, protože je její ústí ucpané.

Týdenní péče
Morčata nejsou příliš čistotná a jejich trus a moč najdete po celé kleci. Ve většině případů stačí vyměňovat podestýlku jednou za týden. V létě, nebo pokud je více morčat pohromadě, bude pravděpodobně nutné vyměňovat ji častěji. Podlahu příbytku jednou za měsíc důkladně umyjte. Misky na jídlo a pití umyjte jednou týdně.

Stříhání drápků
Morčata mívají někdy problémy s příliš dlouhými drápky. Překážejí zvířeti v pohybu, a když se zatrhnou nebo zlomí, může jít o velmi bolestivé zranění. Těmto problémům je třeba přecházet a drápky pravidelně kontrolovat. Jsou-li příliš dlouhé, zkraťte je pomocí speciálních kleštiček nebo nůžek. Stříhejte však v dostatčné vzdálenosti od živé tkáně. U morčat, jejichž drápky jsou bez pigmentu, je živá tkáň dobře viditelná, přidržíte-li drápek proti světlu. U morčat s tmavými drápky je stříhání drápků obtížnější. Obecně lze říci, že živá tkáň začíná tam, kde končí tenká část drápku. Při stříhání se tedy držte dostatečně daleko od přechodu v tlustší část, případně zastřihujte pouze špičky drápků, ale zato častěji. Jestliže budete zastřihávání provádět pravidelně, nedostanou drápky šanci příliš vyrůst: živá tkáň totiž roste společně s drápkem. Jestliže však máte pocit, že je stříhání drápků nad vaše síly, přenechejte tuto starost veterináři nebo požádejte o pomoc zkušenějšího chovatele.

Péče o srst
Srst krátkosrstých a hrubosrstých morčat nevyžaduje žádnou péči, srst dlouhosrstých morčat však už ano. Aby vystavovatelé dosáhli u svých dlouhosrstých morčat výstavní délky srsti a udrželi ji v dobré formě, natáčejí srst na papiloty. Tato zvířata jsou bez papilot téměř výlučně pouze v den výstavy a srst může být až 20 cm dlouhá, nebo i delší. Nemáte-li výstavní ambice a přitom máte doma dlouhosrsté morče, je třeba přecházet tvorbě cucků v srsti a jejímu plstnatění. Kartáčujte proto denně srst morčete malým kartáčkem; pročesávejte srst pramínek po pramínku, a to velice opatrně, protože pokožka je velmi citlivá. Vytvořené cucky je třeba vystříhat. Pokud by srst byla příliš dlouhá, můžete ji (nechat) zkrátit. Péče o srst, jež byla ostříhána téměř nad podsadou, nebude vyžadovat tolik času.

Ustálený režim
Jestliže morče patří vašemu dítěti, je často nutné mu jeho chovatelskou povinnost připomínat. Aby péče o domácího mazlíčka probíhala hladce, je dobré zavést v ní ustálený režim. Ráno, než dítě odejde do školy, by mělo nakrmit morče v rámci běžných ranních úkonů, jako například příprava do aktovky apod. Pevně daný rozvrh dítěti nedovolí na zvíře zapomenout. Pokud obstaráte misku na krmení, do které se vejde přesně 30 - 35 mg suchého krmiva (denní dávka potravy pro dospělé morče), obzvláště u menších dětí budete mít jistotu, že při krmení nic nepokaz. Do večerního rituálu lze dítěti opět zahrnout starost o morče - je třeba dát mu zeleninu nebo ovoce. Určete dítěti jeden konkrétní den v týdnu, kdy bude čistit příbytek morčete, například jedno volné odpoledne nebo sobotní ráno. Podle věku nechejte dítě, aby provádělo péči o morče více či méně samostatně, ale nezapomínejte mít vše pod kontrolou.

Zvedání morčete
Chcete-li morče zvednout, provádějte to velmi klidně. Dlaň dospělého člověka podepře celé tělíčko morčete. Jednou rukou podeberte morče zezadu a druhou ruku mu přidržte u hlavy, aby neuteklo. Tak vám bude morče sedět v dlani a na zápěstí, zatímco prsty mu budete mezi předními tlapkami podpírat hrudník. Volnou rukou hlaďte morče po zádech a pomalu si je položte na hruď bříškem k sobě. Tímto způsobem můžete morče předávat i druhé osobě.

Pokud bude morče do rukou brát dítě, není dítě dost velké na to, aby mohlo podebrat morče jen jednou rukou. Musí je tedy podebrat jednou rukou zepředu a druhou rukou zezadu, a teprve potom morče zvednout. Protože přitom nemůže zabránit morčeti v útěku, může dítě zvedat jen velmi krotká morčata a zpočátku bývá nutná pomoc dospělého. Morče, které spadne z výšky, si často něco zlomí: naučte proto své děti, aby vždy zvedaly morče vsedě na zemi, pokud se s ním chtějí pomazlit.
POZOR!!! Při zvedání zvířátka nikdy nenechávejte poměrně těžký zadeček morčete viset ve vzduchu bez opory

Volný pohyb
Aby se morčeti dostalo trochu pohybu, je dobré nechat je občas proběhnout mimo klec. Podívejte se však očima morčete na prostor, do něhož ho chcete vypustit. Pozor dejte především na elektrické kabely. Morče hlodá do všeho, tedy i do elektrického vedení, a zásah 220 voltů rozhodně nepřežije. Všechny kabely proto dobře ukryjte pod speciální lišty nebo pokud to půjde, tak pod koberec. Uvědomte si také, že řada pokojových rostlin je jedovatá, mezi nejznámější patří vánoční hvězda a diffenbachie. Pomyslete i na kamna nebo radioátory, které mohou být příliš horké, avšak morčeti mohou připadat jako ideální skrýš. Nejvhodnějším místem pro vypuštění morčete bývá zpravidla předsíň (jsou-li samozřejmě všechny dveře zavřené), kuchyň nebo koupela, případně i ložnice, pokud možno s co nejmenším počtem potenciálních skrýší. Pokud morče vypustíte ven, zůstaňte vždy s ním, nejlépe se k němu posaďte na podlahu, aby mohlo běhat kolem vás. Nabídněte mu přitom občas nějaký pamlsek.

Cesta zpět do klece
Po proběhnutí se morče musít vrátit zpátky do klece. Snažte se vyhnout situaci, kdy musíte zvíře honit nebo je vyprošťovat z nějakého úkrytu. To by rozhodně neprospělo vaší vzájemné důvěře. Využijte jeden z okamžiků, kdy přijde morče samo za vámi pro něco dobrého. Nedávejte je však do klece okamžitě po příchodu, protože morče si tak zapamatuje, že odměnou mu bude konec "vycházky"; příště k vám již raději nepřijde. Postarejte se o to, aby příchod k vám byl pro morče vždy příjemným zážitkem: dejte mu pamlsek, pohlaďte je a teprve potom je opatrně zvedněte a přeneste zpět do klece. Pokud je klec morčete umístěná na zemi v místě výběhu, můžete ji nechat otevřenou: mnoho morčat se do ní vrátí samo od sebe. Obstarejte morčeti malou lávku nebo schůdek, které mu návrat domů usnadní.
Jestliže chce své morče občas ponechat venku, musíte počkat, dokud nebude teplota v místnosti a venku přibližně stejná. Pak můžete morče vynést na část dne i s klecí. Nikdy je však nenechávejte na přímém slunci!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama