Co potřebuješ pro morče a jak se o něj starat?

27. listopadu 2012 v 17:27 | Pampeliška.Adminka |  Péče
akže tady jsou veškeré informace o morčátkách:
Základní biologické hodnoty
 • Tělesná hmotnost v dospělosti: ideálně 800 - 1200 g, ale může být až 700 - 1500 g
 • Hmotnost při narození: 50 -120 g
 • Hmotnost při odstavu: 200 - 250 g
 • Věk při odstavu: 3 - 5 týdnů (podle váhy)
 • Otevření očí: při narození (některé prameny uvádějí i 2 dny před porodem - oči se otevírají již v děloze)
 • Přijímají tuhou potravu od 3. - 5. dne (ochutnávají někdy již od prvního)
 • Délka života: průměrná 6 let, rozmezí 5 až 10 let
 • Pohlavní dospělost: samec 8 týdnů, samice 10 týdnů.
  Samičku je možno poprvé připustit v době, kdy dosáhne váhy 500 g. První porod by měl proběhnout do desátého až dvanáctého měcíce věku samičky. Připouštění plánujeme s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a tělesné konstituci samičky.
 • Tělesná dospělost: samec 10 - 12 týdnů, samice 12 - 14 týdnů
 • Délka pohlavního cyklu: 16 - 23 dní (mě osobně při sledování tří spolubydlících morčic po dobu jednoho roku vycházel průměr na 19 dní ;-))
 • Doba říje: 6 - 15 hodin
 • Doba březosti: 63 - 72 dní
 • Počet mláďat: 2 - 4(6)
 • Doba kojení: 3 - 5 týdnů
 • Použití v chovu: samec 5 let, samice 4 - 5 let
 • Rektální tělesná teplota: 38 - 39°C
 • Dechová frekvence: 69 - 104 /min
 • Tepová frekvence: 226 - 400 /min
 • Krevní tlak: 77 / 47 (systol./diastol.)
NEMOCI MORČECÍ
Karanténní opatření
Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro znemožnění možnosti přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat bez toho, že by se objevil nějaký problém. Ovšem jednoho dne při zanedbání karantény může nastat skutečně velmi vážná situace.
Nejrizikovější bývá nákup morčat ve zverimexech. Samozřejmě není možné plošně odsoudit tento způsob nákupu, jednoznačně záleží na úrovni zverimexu, ovšem i na úrovni dodavatelů. Problematický zdravotní stav prodávaných zvířat může být způsoben nedostatečnou péčí personálu a neodpovídajícími hygienickými podmínkami. Avšak v mnoha případech nemají pracovníci zverimexů žádný podíl na neblahém stavu zvířat, stačí jeden nezodpovědný dodavatel a může způsobit i jen jediným dodaným nemocným zvířetem v původní skupině zvířat v obchodě mnoho problémů. V tomto směru ze mne hovoří přímo má zkušenost s koupí malého morčátka, které bylo napadeno svrabem. Úroveň obchodu však byla velmi dobrá, zvířata měla naprosto čistou podestýlku, vše nasvědčovalo tomu, že péče o ně je velmi dobrá.
Další problém může být koupě od chovatelů tak trochu naslepo, např. zasláním zvířat drahou, kdy tak trochu kupujeme zajíce v pytli.
Ovšem i v případě, že kupujeme zvíře přímo osobně u chovatele, nemusíme se stoprocentně vyhnout polízanicím s chorobami.
Shrnuto: ať už kupujeme morčata odkudkoliv a jakýmkoliv způsobem, neměli bychom karanténu podceňovat. V prvé řadě zvíře okamžitě pozorně prohlédnout, všímat si výtoku z očí, nosu apod., prohlédnout kožíšek, zda se nenacházejí holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité, všímat si kvality výkalů a vzhledu moči.
Nejlépe je nové zvíře umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete.
Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karnténě ponechat. Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem ( např. Kadox ).
Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.
Parazitární onemocnění
Vši
Malé bílé až hnědé potvůrky, připomínající 1-2 mm dlouhé placaté červíky se nejvíce zdržují u kořenů chlupů a jsou špatně vidět. Většině morčat vši nevadí, viditelně se nedrbou. U citlivějších jedinců může časem dojít k zhoršení kvality srsti, vypadávání chlupů apod.
Již 18 let s úspěchem a bez vedlejších ůčinků používám k odvšivení sprej 1% ARPALIT. Prodává se ve zverimexech za cca 50,- Kč.
POZOR! Důležité upozornění!!
Při odvšivování 1% Arpalitem:
POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
Nedoporučuji, aby tento zásah prováděli děti!
Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ručičky...
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.
VŠEOBECNÉ INFO
Kde můžeme morče vůbec koupit ?
…buďto v obchodě se zvířaty a nebo přímo od chovatele, hodně záleží na tom jestli se budete chtít dále věnovat chovu a nebo chcete jedno morčátko na mazlení.

Jaké může mít morče zbarvení ?
Morče může mít prakticky jakékoliv zbarvení, ale samozřejmě velmi záleží na daném plemeni.

Jak dlouho morče žije ?
Průměrná délka věku morčat je 6-8let.

Jak často je nutné čistit jeho bydlení ?
Bydlení morčátkům čistíme denně a to tak že, vyměníme vodu,vyhodíme zbytky nesnědené potravy, popřípadě do prázdné misky doplníme krmení a jednou až dvakrát týdně vyčistíme jejich obydlí celé.

Potřebují nějakou zvláštní péči nebo speciální krmení?
Dlouhosrstá morčata by se obden měla kartáčovat! Pozor na seno, rádo se dlouhosrstým morčatům vpichuje do srsti a způsobuje plstnatění srsti a záněty kůže. Při špatné údržbě morčete nebo kotce se morčeti vyskytnou v srsti paraziti .
Srst může začít vypadávat a je to pro morčátko velice nepříjemné a bolestivé a je nutné v takovémto případě navštívit veterináře.
Péče o morče je velmi snadná, můžeme ho chovat buďto doma v kleci a nebo ve vhodném teráriu, či ho můžeme umístit venku ve voliéře, která bude uzpůsobená k chovu hlodavců.
Hlavní potravou morčat jsou různé obiloviny a granule pro morčata. Jako objemové krmení podáváme trávu a seno.

Co kdybychom chtěli celou rodinku morčátek?
Množení morčat není obtížné, doba březosti je 58 - 75 dní, nejčastěji 68 dní. Samce můžete nechat u mladých, ale většina chovatelů dává březí samičky zvlášť, protože se velmi rychle po narození mladých nechávají znovu nakrýt.
Březost, vrh a kojení mláďat vyžaduje velké množství energie a je lepší, když mají samičky mladé jen dvakrát, nanejvýš třikrát do roka. Na minimum omezte zvedání a zvedejte ji vždy velmi opatrně pod zadečkem, aniž byste tlačili na břicho.
U většiny morčat probíhá porod naštěstí velmi hladce, ale mohou vzniknout i problémy. "Miminka" morčat jsou totiž při porodu relativně velká - váží průměrně 80-90 g . Samičky, které mají první mladé teprve když jim je více než jedenáct měsíců, mohou mít velké porodní bolesti. U morčat tohoto stáří nejsou už totiž pánevní kosti tak pružné jako u mladších morčat, což může bránit průchodu relativně velkých mláďat. Za ideální věk pro první vrh se považuje stáří od osmi do devíti měsíců.
Řada chovatelů však doporučuje v první řadě dbát na kondici a hmotnost samice. Pokud má samice hmotnost přes 500 g ve třech měsících a je v dobré kondici, je možno ji již nakrýt, a tak se vyhnout možným problémům v pozdějším věku.
Morčata mají 1 - 6 mláďat (většinou 2 - 4). Ta jsou při narození miniaturním "vydáním" svých rodičů - jsou dokonale vyvinuta a umí téměř hned chodit. Jsou osrstěná, mají otevřené oči a vyvinuté zuby.
Druhý až třetí den po narození již začínají přijímat tuhou stravu, mateřské mléko však potřebují až do věku přibližně čtyř týdnů. V závislosti na vývoji a kondici mohou být mláďata oddělena od matky ve věku 4 - 6 týdnů.

A co když má někdo v rodině alergii na zvířecí chlupy?
Pokud je někdo alergik, tak si může koupit morče bez srsti.

Donimísek :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katujka Katujka | Web | 27. listopadu 2012 v 18:39 | Reagovat

Jé ten je roztomiloučký :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama