Červenec 2012

Aktivity s morčetem

18. července 2012 v 11:16 | Pampeliška.Adminka |  Zábava
Špízy
Zeleninu a ovoce napíchejte na větvičky, které pak postavte do "dírkované" cihly, aby se k nim morčata dostala a mohla je okusovat. Můžete také koupit v chovatelských potřebách speciální závěsy na čerstvé krmivo, které můžete zavěsit do výběhu. Zvířata se pak musí pěkně dlouho snažit, než se probojují k vytouženému kousku potravy. Jako alternativu můžete také svázat bylinky nebo listí a pověsit je do výběhu.
Roličky
Pamlsky můžete schovat do nepotištěné papírové roličky od toaletního papíru nebo utěrek a otvory ucpat senem. Nebo zabalte potravu do papírové utěrky. Občas byste měli potravu morčatům nabízet nejen v misce, ale i ve výběhu, a také ji můžete rozdělit do jednotlivých pater. Zvířata se hledáním chvíli zabaví. Začněte s tím, že potravu umístíte na jedno místo a okruh postupně zvětšujte.
Překážkový běh
Morčatům postavte překážkovou dráhu z krabiček, korkových trubek a můstků. Malé mlsaly proveďte dráhou za pomoci pamlsku, vhodný je kousek okurky nebo petržele. Bystrá morčata z toho budou mít obrovskou radost, u bázlivějších povah budete potřebovat trochu více trpělivosti. Pokud však oceníte každý pokrok a malé sportovce vždy pochválíte, pustí se do toho brzy s velkou vervou.
Balónek
V obchodech s potřebami pro chovatele lze koupit různě velké balonky s otvory na potravu. Pro králíky a morčata bývají ještě o číslo menší než pro malé psy, ale můžete použít i ten. Aby se morče dostalo k lahodnému obsahu, musí balonek kutálet po podlaze. Mnohá morčata to velmi baví. Jako náplň se nejlépe hodí sušená zelenina nebo sušené ovoce. Některá morčata si s technikou kutálení neporadí, těm pak raději nabídněte jinou zábavu.
Květináč
Jak prosté tak účelné. Vynikající věc na oživení bydlení morčat. Člověk by nevěřil jak všemožně mohou květináč využít - přeskakují ho, stojí na něm a hlídkují, opírají se o něj a spoustu dalších věcí. Prostě nepostradatelné. Morčátka si na něj rychle zvykají a tráví na něm většinu svého času.
Prolézačky
Mezi nejoblíbenější činnosti morčat patří prolézaní, ať už je to cokoliv. Takže tunely, stříšky, bludiště … Jednoduchý tunel, domeček, nebo stříšku kterou by morčátka mohla prolézat lze vyrobit i z papíru, kartonu, krabice. Morčátko rádo zkoumá nové prolízky.
Houpačky
Tzv. houpačky, jak tento doplněk mnoho chovatelů označuje, je prý u morčat velmi oblíbený (u nás dosud neodzkoušeno). Je to vlastně nějaký hadřík, látka napnutá v přiměřené výši a upevněná na bocích, jako takové pomyslné druhé patro, kde morčátka mohou v klidu relaxovat.(já to doporučuji...Ještě jsem to nevyzkoušela, ale některá morčata to mají opravdu rádi!)
Zábavné krmení
I takové obyčejné krmení lze zpestřit. A jak! Stačí morčátku papání držet, hrát si s ním, lákat, zkusit na panáčkování atd. Nebo stačí potravu upevnit na stěnu klece - přivázat ke kleci, nebo jinak usadit. Morčátko si pak s papáním více vyhraje. Nebo poschovávat kousky oblíbeného jídla (např. okurky, jablka) různě po kleci. V zimě zajisté morčátka uvítají i doma napěstovanou čerstvou trávu v truhlíku.
Čepice
Máte nějakou starou velikou rozdrbanou čepici ??A chcete ji vyhodit?? To nedělejte!!!
Pro vaše morče to může být velká zábava!!!! Pokud mu čepici ukážete, položíte ji třeba na koberec, začne si ji očuchávat a uvidíte že najde způsob ajk si do ní vlízt :-D .
Náš Atomek v ní vydžel klidně i 2 hodiny v kuse !!!!! Prostě tam odpočívá, hraje si atd..
!!! Ale musíte počítat s tím, že morče bude do čepice čůrat atd.... Takže po nějaké době tak čepice (bez toho morčete :-D) zkončí v koši...

Nechat morče vykastrovat?

18. července 2012 v 11:05 | Pampeliška.Adminka |  Domov
1.) U samičky je kastrace velice obtížná..A většinou se nedělá..Takže:
Kastrace u samečka
Pokud se rozhodnete samečka vykastrovat kvůli zápachu NEDĚLEJTE TO !!!!Nedoporučují zasahovat do života morčete kvůli zápachu..A navíc se zápach samečka postupem času vytratí.
Pokud máte samečka a samičku a nechcete, aby měli mladé, nechte samečka vykastrovat.Není to nijak obtížný zákrok...(Ale samečka to určitě bolí, než se mu to zahojí) :-( ...
POZOR!!!!
Po kasraci se může sameček ještě po dobu šesti týdnů oplodnit samičku !!!!!!!!!!!!

Co dělat když má morče průjem

17. července 2012 v 16:01 | Pampeliška.Adminka |  Zdraví a nemoci
Na internetu jsem se dočetla velice zajímavou radu, co dělat , když má morče průjem...Není to zrovna dvakrát příjemné, ale je to ozkoušené..

Morčeti s průjmem se má alespoň dvakrát denně dávat bobečky od zdravého morčete (vemte mu ty, co chce sežrat), bobečky se mají rozdrtit a k nim se má přidat malililinkato vody.tento "lék" se má morčeti podávat injekční stříkačkou.
Morčeti podávejte dále jen vodu,tvrdý chléb a seno.

Zk. chovatelky :U mého morčátka to zázračně zabralo a přestože měla velmi silný průjem, druhý den už byla veselá a začala i jíst. Bobečky zdravého morčete se mají podávat dokud není morčátko zcela vyléčené

Připravila Barbora Bohackova z Prahy

Toxémie

17. července 2012 v 16:00 | Pampeliška.Adminka |  Zdraví a nemoci

CO TO TOXÉMIE VLASTNĚ JE?

-toxémie (ketóza) je metabolické onemocnění, jehož původcem může být téměř cokoliv (stres,průvan,teplo,chyba ve stravě...).Napadá buď březí samičky dva týdny před porodem, anebo samičky týden po porodu.
Pokud podceníte první příznaky, tak šance na záchranu jsou téměř nulové.Toxémie je rychlá- moc rychlá
PŘÍZNAKY:
-tak, jak jsem je pozorovala u Barborky
*první den-neuhasitelná žízeň,téměř po každém soustu se utíkala napít
K večeru začalo značné slintání
*druhý den-výrazné slintání,odmítání potravy,odmítání tekutin,zápach slin po aceton
k večeru-šokující!!!úbytek na váze-cítila jsem každou kůstku (zhubla přímo z hodiny na hodinu)
V noci - problém s dýcháním,pískání,chroptění
*třetí den-Barborka se snaží spolupracovat,ukousne si piškot,sní kousek sena.Přijímá potravu i tekutiny stříkačkou.Snaží se pohybovat po kleci,vyžaduje mazlení - najednou dostává křeče a umírá.

DÁ SE TOXÉMII PŘEDEJÍT?

-údajně ano, dodržováním zásad správného chovu ( správná strava ,dodávání vitamínu C,klid,čistota...omezení častých porodů) ale ty jsem dodržovala a přesto Barborka onemocněla

JAK SE TOXÉMIE LÉČÍ?

- dodáváním tekutin a energie injekčně,případně ústně ( glukopur...),antibiotika, probiotika
Léčba je složitá a ve většině případů končí i tak smrtí- důvodem je pozdní rozpoznání nemoci

Kolik si pořídit morčat?

17. července 2012 v 15:59 | Pampeliška.Adminka |  Domov
Asi všude se odčtete, že je lepší koupit si morčata dvě, k tomuto se přikláním i já.V Rakousku dokonce platí zákon, kdy je trestné mít jen jedno morče a musíte si pořídit dvě a více.
Toto je sice trochu moc přísné, ale v některých případech by to morčatům mohlo hodně pomoct.
Já mám morčata celkem tři. Dva samečci si většinou nesednou a kdyby jsme mu koupili samičku pořád by smrděl (vydává co nejsilnější pach aby si ho morčanda všimla).
Donatellka, máme v obyváku a proto nás vidí celý den.Občas k nám běhá nebo nás jen tak sleduje z klece.Prostě jsme jeho smečka.Pokud si pořídíte morčata dvě , nebudou k vám už tak citově založené.

Proto:
1 morče - Je dobré jen pokud mu věnujete dostatek času a budete se o něj opravdu starat.Nemělo by být skoro vůbec bez vás.Jinak bude smutné.A je nutné pořídit morče druhé.Morčata jsou hodně společenská zvířata.

2 morčata- Ideální volba pokud nemáte tolik času a energie.Dvě morčata si budou hrát a budou mít pořád co dělat.Potom k vám však už nikdy nepřilnou a to je výhodné pokud pracujete nebo máte povinnosti.

Jak se snáší:
samička+samička - Ideální, samička se samičkou se snesou vždycky a jsou to dobré společnice
samička+sameček - Pokud chcete mít mladé není co řešit (připravte se však na zápach samečka),pokud nechcete, nechejte samečka vykastrovat (tato volba též ideální, sameček se k samičce bude chovat jako gentlman a bude jí nechávat lepší kousky jídla).
sameček+sameček- V dospívání se mohou prát , ale pokud potom nebudou používáni ke krytí mohou se snášet.Je to individuální.Existuje ovšem riziko nesnášendlivosti.Na to myslete.

JSEM ZPĚT!!

17. července 2012 v 15:55 | Pampeliška.Adminka |  Ostatní
Takže pro ty, co si tamten článek neboli KONEC přečetli. Nekončím. Blogování mě zase začalo bavit! Hned tu začnu dávat články. Ohledně clubu, nová soutěž připojte se!

KONEC

12. července 2012 v 16:21 | Pampeliška.Adminka |  Ostatní
Ahoj. Takže zatím konec z blogováním. Všechny články co jsem tu kdy měla tu ovšem nechám. Affsky jestli chcete můžete se mě smazat, protože na jakou koliv kontrolu affs nebudu odepisovat. Jo, prostě mě už blogovat jaksi nebaví no :/. Doufám ale že se vám teda blgo bude dál líbit. Poud by mě tohle doslova trucování přestalo bavit, budu přidávát články dál. Sama nevím kdy zase články budu psát. Ale nezoufejte! Je mnoho lepších blogů než je ten můj! A tak prostě končím =(. Moje poslední historka je včera s Donatellkem na zahradě.

Včera bylo hezky, a tak jsme se s Donatellkem vypravili an zahradu. Sme totiž u babičky, a na prázdninách.
Donatellek byl venku vlastně úplně poprvé. Hned jak jsem jej dala na trávu, tak začal utíkat jako zběsilí, babičce zrovna do záhonu salátu. No tak jsem jej dala zase na trávu. Tam kde měl být. Ale morčátka jsou hrozně zvědavé...
Moc mu to nedalo a tak se šel ještě podívat do kytek. Vběhnul mi dokonce pod okrasnou vrbu co má babička nasazenou, a šel pod ní skouma trávu. Zastavil se u chutné jetelinky, a byl tam až do večera. Dávala jsem na něho ale pozor. Morče je tak nevyspitatelné, že by bylo možné, kdyby mi někam utekl. Pak sem jej ale vzala a šli jsme domů. Od té doby dávám své morčata ven, a jsou už zvyklé takže vydrží pouze na jetelince. Vždy když babičce naroste čerstvá jetelinka, babička jí ani kosit nemusí, od toho jsou tu mí kluci!

Moc se omlouvám ale KONEC!


Tady máet písničku snad na mě nezapomenete =) Obrázek by mee =)