Řeč morčat

25. dubna 2012 v 7:59 | Pampeliška.Adminka |  Péče

Kdo chce porozumět řeči morčat, musí se dobře dívat i dobře poslouchat, protože zvuky které morčata vydávají, jsou často spojeny z řečí těla


Kvíkání: Zní jako pískání konvice k vaření vody, znamená neomylně žadonění o jídlo a představuje jediný zvuk, který morčata výhradně věnují člověku.

Pískání nebo žalostné kvíkání: Projevují se jím mláďata, která se zaběhla anevidí matku ani sourozence, nebo se vyděsila nějákm zvukem. Pokud takto pískají jednotlivě chovaná zvířata a usilují tak o naši pozornost, měli bychom se o své chráněnce postarat.

Kvokání a vrkání: S uklidňujícím vrkáním běhá matka okolo mláďat a slibuje ochranu a teplo. Kvokáním morčata vyjadřují dokonalost a spokojenost. Mohou jí ještě zdůraznit výskoky.

Mručení: To je nejpřátelštější způsob pozdravu mezi morčaty. Členové jedné smečky se takto zdraví, setkají-li se venku. Při tom se očichávají a dotýkají nosy.

Syčení, cvakání zuby: Morče které syčí, pociťuje převahu druhého. Tím může být i člověk. Nejčastěji má při tom svěšenou hlavu a prosí tak o mír. Zůstane-li gesto nepochopeno, vystupňuje se ustrašené syčenív zuřivé cvakání zuby. Toto broušení zubů je přederou nepřátelského souboje. Nejčastěji u této předehry zůstane. Nechejte zvíře na pokojim oijzd se takhle výhružně třese, jinak byste mohli utržit pěkné kousnutí.

Brumlání a rachocení: Takovéto zvuky vydává sameček, když se žádostivě blíži k samičce.

Cvrkání: Tímto způsobem se morčata projevují velmí zřídka, pokud vůbec. Jsou to velmi vysoké kvíkavé zvuky vyrážené d plnou intenzitou. Ozve-li se tento ZPĚV, všechna morčata v okolí ztuhnou. Co zvuk vyjadřuje se zatím nepodařilo vysvětlit. Snad je to určitý druh kompetenční činnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama