Nemoci

24. dubna 2012 v 14:33 | Pampeliška.Adminka |  Zdraví a nemoci

Nemoci

Morčata patří mezi zvířata, která nejsou při správné péči náchylná na nemoci. Bohužel ve velké většině případů bývá původcem onemocnění nesprávná péče způsobená člověkem - nedostatečná hygiena, špatné krmení, či bydlení. Další možnou nákazu u morčete mohou způsobit jiná zvířata a nechtěně i člověk, velmi často se nemoci rozšiřují z nakažených či špatně skladovaných potravin. U morčat se mohou projevit i genetické poruchy.
V každém případě, zjistíte-li u svého zvířátka změny v chování a projevy nemoci, navštivte neprodleně veterináře. Časté domácí léčení či dlouhé otálení zda veterináře navštívit vede často k úhynu zvířete!!!
!!!Postupně budu na této stránce uvádět choroby, které se mohou objevit u morčat, jejich projevy a u některých možnou léčbu, tyto informace vyhledávám v odborných článcích a publikacích avšak některé údaje nemusí být 100%ní, následující řádky jsou pouze informativní, v žádném případě neslouží k domácí léčbě Vašeho zvířete, při onemocnění nikdy neotálejte s návštěvou veterináře!!!
Typy onemocnění
 • Absces
- vzniká, když se morče poraní a do rány se dostane infekce, vytvoří se potom bulka na těle morčete. Bulka je vyplněná hnisem, který při prasknutí bulky vyteče ven, hrozí ale i nebezpečí, že se hnis dostane do krve morčete a může způsobit jeho otravu. Nejčastěji se vykytuje pod krkem, na ramenech a zádech.
Jak na to: Řešit pomocí veterináře, který bulku otevře, vyčistí od hnisu a vydezinfikuje, při léčbě je důležité ránu čistit (odstranit hnis a nečistoty) a desinfikovat, dát pozor, aby se do ní nedostávalo příliš nečistot. Na léčbu se používají antibiotika, která určí veterinář, či různé druhy zásypů (např. Framykoin).
 • Alergie
- projevuje se častým drbáním, kašláním, zánětem spojivek, ekzémy
 • Amebiáza
- k této nákaze dochází různě infikovanou vodou či potravou. Projevuje se průjmovým onemocněním, ale také abscesů v různých orgánech.
 • Avitaminóza
- způsobena nedostatkem vitamínu, u morčat především vitaminu C, projevuje se bolestivými klouby, špatným pohybem morčat a problémy s dásněmi, které mohou vést až k poruše příjmu potravy.
 • Bronchitida
- projevuje se respiračními problémy, kašlem, rýmou - je způsobená většinou virovými či bakteriálními infekcemi, či podráždění plynem nebo kouřem
 • Cystitida
- projevuje se častým močením, zánětem kůže či krví v moči - příčinou bývají bakteriální infekce
 • Konjunktivitida - zánět spojivek
- projevuje se zvodnatěním očí - může být způsobena prachem, alergií, cizím tělesem v oku, ale také parazity, často bývá nežádoucím účinkem jiných chorob.
 • Průjmové onemocnění
- může být způsobeno chybami v krmení, nedostatkem hygieny, střevními plísněmi či vnitřními parazity. Projevuje se měkkými či úplně řídkými exkrementy, které se lepí na zadeček a nohy, následnou apatií a vyhublostí. Nemá - li mořče potřebnou léčbu může se stát během několika dní i smrtelným.
Jak na to: nedávejte morčátku žádné vodnaté krmení (zeleninu, ovoce), podávejte dostatek sena a vody, pomoci by měl i heřmánkový čaj, pomoci mohou i borůvky či větve vrby jívy, při déletrvajících příznacích vyhledejte veterináře.
Tip: zkuste dát morčeti sníst ropuštěný bobek zravého morčete.
 • Přehřátí
- dochází k němu, pokud je morče dlouho vystaveno přímému slunci, či vysokým teplotám. Projevuje se poleháváním na boku, přerývaným dýcháním, apatií.
Jak na to: morče musíte umístit do stínu, první pomoc je namočit morčeti tlapky do vody, nebo ho zabalit do vlhké látky.
 • Svrab
- je způsoben kožními roztoči, projevuje se holými místy po těle morčete, většinou se šíří od zadní části těla morčete. Morče se hodně drbe, čímž si může vytvořit boláky.
Jak na to: léčí se pomocí speciálně vyvinutých přípravků, které morčeti aplikuje veterinář. Dobré je zvýšit ve stravě vit. C
 • Zácpa
- morče nevylučuje trus. Souvisí s nedostatkem vody, pohybu a potravou, která není bohatá na vlákninu. Morče se stává apatickým, nereaguje, má ohnutý hřbet...
Jak na to: dávejte morčeti šťavnatou zeleninu a ovoce a samozřejmě dostatek sena, morče by mělo mít také dostatek pohybu, díky čemuž se rychlejí srovná trávící systém morčete. Pokud potíže přetrvávají (dva dny) navštivte veterináře.
Zdroj:http://morcatkaskinny.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama