Jak přežít horka

29. dubna 2012 v 18:54 | Pampeliška.Adminka |  Péče
Letošní (2010) léto nám dává pěkně zabrat. Nejen u nás, ale i v jiných chs na to morčátka značně trpí a v nejhorším případě i končí. I když morčátka mohou vypadat v pořádku a nic se neděje, může se během několika minutek situace letozcela změnit a z čilého morčete je ležící, rychle dýchající a mokré morče. Rozhodně horko nepodceňujte.

JAK PŘEDCHÁZET PŘEHŘÁTÍ
Každý chovatel už si našel nějaké své fígle. Určitě není nejlepší nechávat morčata napospas s tím, že jsou to zvířata a ta si nějak poradí. V přírodě možná. Ve své domovině do tropických hork morčata ani nepříjdou. Ale i kdyby, mohou se ukrýt v norách, které využívají po jiných zvířatech. Navíc naši domácí mazlíčci už jsou natolik zdomestikovaní a zvyklí na jiné "domácí" podmínky, že by v přírodě ani nepřežili a jsou zcela odkázáni na svého majitele. Co tedy můžeme dělat, abychom se do takové situaci, kdy se morčátko přehřeje, nikdy nedostali?
-mít morče v dostatečně větrané ubikaci (akvárka a plastboxy jsou přes léto nevhodné, nikdy nedávat na slunce)
-ubikace s morčetem musí být buď ve stínu, nebo v bytě (pozor, i v místnosti může od okna na morče svítit, tomu se musí zabránit)
-morče musí mít neustálý přístup k vodě (ve velkých vedrech můžete umístit vodu do napáječky a i do otevřené misky, v které se morče může osvěžit)
-v místnosti dostatečně větrat (pozor na průvan, ačkoliv průvan občas v pokoji dělám, jinak by to bylo k nevydržení a žádné negativní dopady to zatím -tuk tuk- nemělo, ale určitě s mírou a ne pořát)
-morčeti zajistit místo na ochlazení (miska s vodou, vychlazená pet lahev s vodou, hadr namočený ve studené vodě na dně klece - na části obytné plochy, ...)
-pokud je to jen trochu možné, přemístit morče do místnosti s nižší teplotou
-morče čas od času můžeme pokropit postřikovačem s vodou
letoPři jakémkoliv náznaku přehřátí situaci ihned řešit. Nenechávat to na čase a ihned zakročit.
Především u starších morčátek si musíme dávat pozor a chladící procedury provádět i preventivně.

JAK POZNAT, ŽE JE MORČE PŘEHŘÁTÉ?
Majitel na svém zvířeti většinou pozná, že něco není v pořádku. Jsou ale určité znaky, které nám hned vypoví, v čem je problém.
-morče je apatické, leží natažené a moc nekomunikuje
-slintá, okolo čumáčku a na krku je mokré
-je mokré po celém břiše (snaží se schladit všemožnými způsoby a tak se většinou vyvaluje v mokrých hoblinách)
-má horké červené uši
-nemá zájem o potravu, málo pije
-zrychleně dýchá
letoPři takových symptomech si morče přímo říká o pomoc. O pomoc, kterou zcela jistě každý může poskytnout.

JAK OŠETŘIT PŘEHŘÁTÉ MORČE
Jestliže se nám i přeze všechno morče nepovedlo udržet v dobrém stavu, je potřeba se pokusit morče jakkoliv schladit. Pozor na šok, morče nemůžeme z horka vzít a položit ho do ledové vody. Takovou teplotní změnu by nemuselo srdíčko zvládnout a mohlo by tak dojít k infarktu. Je potřeba chladit v rozumném měřítku.
-jestliže bylo morče v nevyhovujících podmínkách, ihned mu vyhovující poskytneme
-pokud to jde, přendáme morče do chladnějšího prostoru
-mokrým studeným hadrem morče otřeme, hlavně nožky, ouška a trochu i hlavu
-napáječkou nebo stříkačkou morčeti nabízíme vodu

PŘEPRAVA V HORKÝCH DNECH
leto
Pokud to jen trošku jde tak přepravu odložte na mírnější počasí. Jestliže jsou venku třicítky, je cestování velmi nebezpečné. Nejvíce pak v autech. Klimatizace je značnou výhodou, ale nedá se s ní vždy stoprocentně počítat. Jsou situace kdy musíte zastavit, nebo někde postávat, a pak už neplní zcela svůj účel. Určitě nevozte morčata v kufru, ale někde, kde je budete mít pod dohledem. Jakmile spatříte problém, morčátko jakýmkoliv způsobem osvěžte, viz. výše. Šikovné jsou také chladící lahve s sebou. Popřípadě navštívit rybník po cestě a morče trochu namočit.ZÁKLADEM ÚSPĚCHU JE PREVENCE
Pokud má morče symptomy akutního přehřátí nebo úžehu, nejsou šance moc vysoké. Jestliže se dostane do stadia, kdy jen leží a rychle dýchá, většinou už nebývá pomoci. Proto při jakémkoliv sebemenším náznaku neváhejte a svého protivníka (horko) berte za vážného nepřítele. Věci jdou v takovém případě velmi rychle.

Zdroj: titulek


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama