Duben 2012

Letní pobyt na balkoně

30. dubna 2012 v 17:58 | Pampeliška.Adminka
Jste-li šťastným majitelem dostatečně velkého balkonu, můžete se o něj podělit i se svým morčetem. Zařiďte mu tam takové bydlení, aby se v něm cítilo dobře od jara do pozdního podzimu. Při teplotě 10C° musí však morče do bytu. Pár větsí byste měli uvážit předem.
Bezpečnost: Skrz mříž nebo pod zábradlím, které nesahá až k zemi, se může morče protáhnout a spadnout. Zajistěte zábradlí balkonu pletivem vysokým asi 40cm a sahajícím až k zemi. Zabradlí, které je otevřené pouze dole, obložte nejlépe prkny.
POZNÁMKA: Také na pletivo připevněte prkno, které chrání proti průvanu a dá se ohlodávat.
Ochrana: Balkon by měl být chráněn proti větru, dešti a silnému slunci. Studenou betonovou podlahou překryjte starým kobercem nebo přírodní rohoží.
Kočky:
Balkon v přízemí může být přístupný pro cizí kočky. Zajistěte balkon jemnou sítí, Protože některým pronajímatelům bytu vadí, měli byste se předem domluvit.
Teplotní změny: Při přechodu zevnitř ven nebo obráceně musíte morče na danou teplotu zvyknout, jinak se nachladí. Nejprve ho dávejte ven pouze v teplých poledních hodinách a na noc ho berte zpátky do bytu. Na podzim ho berte rovnou do vytopené místnosti. Nejlépe se zvíře cítí při 18 až 20 C°.
Krmení: I na balkoně musí morče dostat dvakrát deně čerstvé krmení a vodu.
Přenocování: Morče potřebuje svůj domeček.
NEZAPOMEŇTE NA: Misku se slámou a toaletu.

Anketa-Plemena

29. dubna 2012 v 19:16 | Pampeliška.Adminka
jaké morče máte nejradši (chvoáte doma) ? Když morče nemáte jaké bys chtěl/a?
Více o plemenech naleznete ZDE

Jak přežít horka

29. dubna 2012 v 18:54 | Pampeliška.Adminka |  Péče
Letošní (2010) léto nám dává pěkně zabrat. Nejen u nás, ale i v jiných chs na to morčátka značně trpí a v nejhorším případě i končí. I když morčátka mohou vypadat v pořádku a nic se neděje, může se během několika minutek situace letozcela změnit a z čilého morčete je ležící, rychle dýchající a mokré morče. Rozhodně horko nepodceňujte.

JAK PŘEDCHÁZET PŘEHŘÁTÍ
Každý chovatel už si našel nějaké své fígle. Určitě není nejlepší nechávat morčata napospas s tím, že jsou to zvířata a ta si nějak poradí. V přírodě možná. Ve své domovině do tropických hork morčata ani nepříjdou. Ale i kdyby, mohou se ukrýt v norách, které využívají po jiných zvířatech. Navíc naši domácí mazlíčci už jsou natolik zdomestikovaní a zvyklí na jiné "domácí" podmínky, že by v přírodě ani nepřežili a jsou zcela odkázáni na svého majitele. Co tedy můžeme dělat, abychom se do takové situaci, kdy se morčátko přehřeje, nikdy nedostali?
-mít morče v dostatečně větrané ubikaci (akvárka a plastboxy jsou přes léto nevhodné, nikdy nedávat na slunce)
-ubikace s morčetem musí být buď ve stínu, nebo v bytě (pozor, i v místnosti může od okna na morče svítit, tomu se musí zabránit)
-morče musí mít neustálý přístup k vodě (ve velkých vedrech můžete umístit vodu do napáječky a i do otevřené misky, v které se morče může osvěžit)
-v místnosti dostatečně větrat (pozor na průvan, ačkoliv průvan občas v pokoji dělám, jinak by to bylo k nevydržení a žádné negativní dopady to zatím -tuk tuk- nemělo, ale určitě s mírou a ne pořát)
-morčeti zajistit místo na ochlazení (miska s vodou, vychlazená pet lahev s vodou, hadr namočený ve studené vodě na dně klece - na části obytné plochy, ...)
-pokud je to jen trochu možné, přemístit morče do místnosti s nižší teplotou
-morče čas od času můžeme pokropit postřikovačem s vodou
letoPři jakémkoliv náznaku přehřátí situaci ihned řešit. Nenechávat to na čase a ihned zakročit.
Především u starších morčátek si musíme dávat pozor a chladící procedury provádět i preventivně.

JAK POZNAT, ŽE JE MORČE PŘEHŘÁTÉ?
Majitel na svém zvířeti většinou pozná, že něco není v pořádku. Jsou ale určité znaky, které nám hned vypoví, v čem je problém.
-morče je apatické, leží natažené a moc nekomunikuje
-slintá, okolo čumáčku a na krku je mokré
-je mokré po celém břiše (snaží se schladit všemožnými způsoby a tak se většinou vyvaluje v mokrých hoblinách)
-má horké červené uši
-nemá zájem o potravu, málo pije
-zrychleně dýchá
letoPři takových symptomech si morče přímo říká o pomoc. O pomoc, kterou zcela jistě každý může poskytnout.

JAK OŠETŘIT PŘEHŘÁTÉ MORČE
Jestliže se nám i přeze všechno morče nepovedlo udržet v dobrém stavu, je potřeba se pokusit morče jakkoliv schladit. Pozor na šok, morče nemůžeme z horka vzít a položit ho do ledové vody. Takovou teplotní změnu by nemuselo srdíčko zvládnout a mohlo by tak dojít k infarktu. Je potřeba chladit v rozumném měřítku.
-jestliže bylo morče v nevyhovujících podmínkách, ihned mu vyhovující poskytneme
-pokud to jde, přendáme morče do chladnějšího prostoru
-mokrým studeným hadrem morče otřeme, hlavně nožky, ouška a trochu i hlavu
-napáječkou nebo stříkačkou morčeti nabízíme vodu

PŘEPRAVA V HORKÝCH DNECH
leto
Pokud to jen trošku jde tak přepravu odložte na mírnější počasí. Jestliže jsou venku třicítky, je cestování velmi nebezpečné. Nejvíce pak v autech. Klimatizace je značnou výhodou, ale nedá se s ní vždy stoprocentně počítat. Jsou situace kdy musíte zastavit, nebo někde postávat, a pak už neplní zcela svůj účel. Určitě nevozte morčata v kufru, ale někde, kde je budete mít pod dohledem. Jakmile spatříte problém, morčátko jakýmkoliv způsobem osvěžte, viz. výše. Šikovné jsou také chladící lahve s sebou. Popřípadě navštívit rybník po cestě a morče trochu namočit.ZÁKLADEM ÚSPĚCHU JE PREVENCE
Pokud má morče symptomy akutního přehřátí nebo úžehu, nejsou šance moc vysoké. Jestliže se dostane do stadia, kdy jen leží a rychle dýchá, většinou už nebývá pomoci. Proto při jakémkoliv sebemenším náznaku neváhejte a svého protivníka (horko) berte za vážného nepřítele. Věci jdou v takovém případě velmi rychle.

Zdroj: titulekPeruánec-obrázky

29. dubna 2012 v 18:52 | Pampeliška.Adminka |  Foto

VITAMÍN C

27. dubna 2012 v 15:22 | Pampeliška.Adminka |  Péče
Pro morčátka je velmi důležitý a nezbytný vit. C. Jelikož si neumí morčata sama vit. C vytvářet musíte jim každý den dávat zeleninu nebo ovoce z které si to vytáhnou. ne moc, tak jednu čtvrtku jablka na morče, nebo dvě kolečka (tlustší) okurky,mrkve,...
Pokud jim každý den nedáváte zeleninu -ovoce, tak musíte pravidelně přidávat do vody vit. C.
Buď ve formě kapek, šumáku, nebo nejlepší je CELASKON. Do vody také přidávejte ACIDOMID K (je to prevence, proti bakterálním onemocněním, hlavně proti kokcidioze) a OPTIMIN K (podporuje imunitní systém a zlepšuje zdravotní stav jedince).

(Ukázka obrázku v kapalném provedení)(ZDE naleznete spoustu větsi pro morče ohledně vitaminu C.)

Krmení

27. dubna 2012 v 15:15 | Pampeliška.Adminka |  Ostatní
Každý den musí morčátko nejméně 3x dostat papat. Voda postačí jen jeden krát deně vyměnit. Nejdůležitější složkou potravy morčete je seno, které musí mít morče celoživotně neomezeně k dispozici. Hned na druhém místě v pomyslném žebříčku důležitosti stojí zelenina/tráva. Kvalitní granule jsou pouze doplněk a nemusí v morčecím jídelníčku figurovat vůbec, pokud má morče dostatek zeleniny. Morče si neumí vyrábět vitamín C samo, proto ho musí přijímat dostatek ve stravě (zelenina, tráva). Ovoce slouží pouze jako pamlsek. Na obrušování zubů jsou vhodné větve, nebo dobré je také tvrdé pečivo"!


Moji morčecí kluci děkují""

27. dubna 2012 v 14:44 | Pampeliška.Adminka |  Mé morčata

Moje kočka a můj pejskek :)

27. dubna 2012 v 14:17 | Pampeliška.Adminka
Děkují za komentáře u mých morčátek!! Komentáře se mi moc líbily . Zato vám všem zítra přidám pár hezkých obrázku :). a aby toho nebylo málo přidávám sem na Pampelišku další dvě zvířátka. Je to má kočička Lordíček (Lord My Bastet) a pes Adon ( Adonis Aqarela Bohemica). Boužel nemám rodokmeny, tak vám je zrova teď nemůžu vypisovat podrobně. lae můžu vám vipsat jedině to co vím o nich z hlavy. :)

Adonek: čivava
Rok narození: cca 2. roky
Barva: Mix s černou maskou.
Obrázky:
náš pejsek s kočičkou :))

Moje morčátka-Poseidonek

27. dubna 2012 v 13:39 | Pampeliška.Adminka |  Mé morčata

POSEIDONEK

Plemeno: Coronet TG
Barva srsti: Černý s bílou
Narozen: 10.12.2011

Rodokmen

Losanka z Litovelských luhů
Ula od Zuzky
Sumsy Magnum
Aladin Magnum
Napier Avellone
Shiraz vom Klostergarten
Ance chlupáček
Sedum Povraznícky Opál
Nalla Krasachuša
Bona Lunghetta
Energizer Falcon
Gerry z Black Bridge
Gabi Štěchovický poklad
Shrek Mientus

Moje morče-Atomek

27. dubna 2012 v 13:35 | Pampeliška.Adminka |  Mé morčata

ATOMEK

Plemeno: Merino
Pohlaví:sameček
Barva srsti: Zlatá aguti z bílou
NArodil se 31.19.2011Rodokmen

loda z Přediny
Lady
Zafira
Tokio de Grande
Inky od Ječmínka
Gracie od Zlaťáka
Fido Chlupáček
Denis s Litovelských luhů
Laurita LadyAnn
Bradymac vom Klostergarten
Suleika vom Klotergarten
Napier Avellone
Shiraz vom Klostergarten
Ancey Chlupáček